Metos 35 Years

Metos TR

Su Yönetimi

Toprak Nemi İzleme ve Sulama Yönetimi

ÖLÇÜM İZLEME YÖNETİMİ

DAHA AZ SU VE GÜBRE KULLANIN - DAHA AZ İLE DAHA FAZLA ÜRETİN..Sulamayı ne zaman başlatacağınız ve durduracağınız konusunda daha iyi bilgi sahibi olmak en önemli kaynağın korunmasına yardımcı olacaktır - SU! Bitkiler gübre sızmasını önlemek ve kalite ve verimden ödün vermeden enerji tasarrufu yapmak için yiyecek istediğinde sulama sisteminizi çalıştırın.

TOPRAK NEMİ İZLEME VE SULAMA YÖNETİMİ İÇİN ÇÖZÜMLER.

Pessl Instruments, verimli ve uygun maliyetli toprak nemi ve sulama yönetimi için çok çeşitli donanım ve yazılım çözümleri sunar. Donanım cihazları toprağı (nem, sıcaklık, tuzluluk, besin maddelerinin varlığı), bitki (dendrometrik varyasyonlar…) ve atmosferi (buharlaşmayı tahmin edebileceğiniz tüm meteorolojik değişkenler) ve ayrıca sulama sistemini (akış, su seviyesi, basınç, pH ve gübrenin elektriksel iletkenliği…).

Ölçülen değerler sahaya özel hava durumu tahminleriyle birleştirilebilir ve FieldClimate platformunda neredeyse gerçek zamanlı olarak erişilebilir. Hava tahmini saatlik olarak güncellenir, 3 ila 7 günlük bir pencere için mevcuttur ve yağış, sıcaklık, rüzgar hızı / yönü, yaprak ıslaklığı, bağıl nem ve buharlaşma terki gibi bir miktar değişken içerir. Bu, kullanıcının alanlar için en iyi toprak nemi sulama stratejisini uygulamasını sağlar. Örneğin, dinamik bir kök bölgesindeki toprak nemi değerlerinin anlaşılması, mahsul ve toprağa özgü büyüme mevsimi şablonunun tanımlanmasına izin verirken, gerçek zamanlı saha ölçümlerine yakın tahmin edilen buharlaştırmayla birlikte; gelecekteki su kullanımı hakkında bir fikir vermek.

Avantajlar:

 • Su Tasarrufu - daha iyi zamanlama ve su kullanımının azaltılması
 • Yüksek Verim - genetik potansiyeli koruyun ve en üst düzeye çıkarın
 • Daha İyi Kalite - mahsul sağlığına göre kaliteyi optimize edin
 • Gübre Tasarrufu - besin maddelerinin akışını veya derin sızmasını azaltın ve gübre kullanımını optimize edin
 • Bitki Sağlığı - Fitopatolojik olumsuzluklar için suyu yönetin, kök gelişimini teşvik edin ve donmaya karşı koruma sağlayın
 • Güvenlik - doldurma ve doymuş toprak nemi seviyeleri, pompa aktivasyonu veya arıza ve tüm olayların izlenebilirliği dahil olmak üzere bir dizi parametrede gerçek zamanlı uyarı
 • Zaman Kazanın - iş operasyonlarının rasyonelleştirilmesi
 • Düşük Çevresel Etki - daha az su atığı ve yeraltı suyu kirliliği

Uygulamalar:

 • Çok sayıda ürünün sulanması ve gübrelenmesi
 • Sulanan ve kurak arazilerdeki verim hedefleme
 • Topraksız bitki sulama
 • Spor çimenler ve golf sahası yönetimi
 • Kentsel yeşil alanların yönetimi
 • Donma alarmı ve donma otomasyon sistemleri
 • Taşkın izleme için toprak nem analizi
 • Yangın riski ve ağaç sağlığı için orman uygulamaları

TÜM ÇİFTÇİLER BUNU ANLAMALI:

SU VE TOPRAK NEMİ OLMADAN BİR BİTKİ BÜYÜMEZ. ANA NOKTA, ANCAK, TESİSİN SUYA İHTİYACI OLDUĞUNDA BELİRLENİYOR. FAZLA SU DAHA AZ SUYA GÖRE DAHA ZARARLI OLABİLİR. TOPRAK İÇİN  DOĞRU SU  MİKTARI NASIL TANIMLANIR?

BU İKİLEMİN CEVABI iMETOS® SİSTEMİDİR.

iMETOS® Sistemi, çeşitli toprak derinliklerine takılabilen çok çeşitli birinci sınıf toprak nemi sensörleri ile birlikte gelir. Sensörler, yetiştiriciye farklı toprak katmanları içindeki mahsulün günlük su tüketiminin yanı sıra ET (Evapotranspiiration) verileri sağlayacaktır. Daha sonra bulut yazılım çözümümüz (FieldClimate) aracılığıyla bu veriler, sulama için en uygun zamanı belirlemek için kullanılır. Sulama için DSS'miz hem kuraklık stresi hem de aşırı sulama nedeniyle hasarı önlemeye yardımcı olacaktır.

FieldClimate içinde bir dizi SULAMA YÖNETİMİ AYARI ekleyebilir ve ayarlayabilirsiniz:

Kullanıcı tarafından tanımlanan ortalama bir kök bölge toprak nemi grafiğinin hesaplanması (tam nokta veya alan kapasitesi olarak bilinen üst tam miktar ve düşük miktar veya yeniden dolum noktası).
Grafiklerde standart, yığın veya ortalama dahil olmak üzere çeşitli formatlarda çeşitli sensör katmanları görüntülenebilir.Tam ve dolum noktası bütçe çizgileri renk kodludur, böylece kullanıcılar optimum yönetim için kırmızı (açık), yeşil (konfor bölgesi) ve mavi (aşırı toprak nemi) için toprak nemi aralığını açıkça görebilirler.

SU VE TOPRAK NEM YÖNETİMİNİN kapsamlı bir şekilde anlaşılması için diğer parametreler ve araçlar:

 • Yağış miktarları ve zamanlama gibi hava durumu ölçümleri ve tahmini.
 • Buhar basıncı açığı.
 • Büyüyen derece günleri (fenolojik aşamalar).
 • Akım ve tahmin edilen bitki su tüketimi ET0.

PESSL INSTRUMENTS SULAMA YÖNETİM SİSTEMLERİ TÜM SULAMA BİTKİLERİNDE KULLANILABİLİR. 30 YILLIK DENEYİM, BÜYÜCÜLERİN SULAMA SÜRESİNİN SÜRESİNDE % 50'YE KADAR KESİNEBİLİR VE DAHA AZ GİRİŞ İLE ENERJİ, SU, HİZMET GİDERLERİ, GÜBRELERE SAHİP OLABİLİR VE YÜKSEK VERİMLERE SAHİP OLABİLİR.

Grafikte gösterilen ürün başlangıçta günlük olarak iki sulama müdahalesine tabidir. Hacimsel su içeriğinin prob izlenmesi sayesinde, ürün için kabul edilebilir bir toprak nemi seviyesinin günde sadece bir sulama alımı ile bile korunabildiği gözlenmiştir.
Sonuç: % 50'ye yakın su tasarrufu.

 

Sosyal Medya

Sizi Arayalım

Metos Destek